تبلیغات
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان - نقاط دیدنی و تاریخی و طبیعی استان سیستان و بلوچستان
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان
گردشگری ورزشی، نقش بسزایی در تامین اقتصاد و ایجاد شغل دارد.
پنجمین دوره راهنمای گردشگری ورزشی زاهدان راهنمای گردشگری ورزشی من من من من

نقاط دیدنی و تاریخی و طبیعی  استان سیستان و بلوچستان

جلوه های زیبا و دیدنی استان، از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف، تنوعی دل انگیز را همراه دارد. یادگارهای تاریخی، سرسبزی ها و سربلندی های درختان خرما و قامت بلند و صبور تفتان، هر چند در گذشته به جهت بی مهری های مختلف نتوانسته اند جایگاه واقعی خود را بدست آورند. اینک پذیرای علاقه مندانی خواهد بود تا طبیعت بکر و شرایط منحصر به فردش را دریافته و از تنوع آن کسب فیض و لذت نمایند.

برای مشاهده متن اصلی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نقاط دیدنی و تاریخی و طبیعی  استان سیستان و بلوچستان

تمین:

دهستان تمین واقع در 65 كیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه یكی از مناطق بسیار زیباست كه در قسمت شمالی قله تفتان قرار دارد. آب و هوای روستای تمین در تابستان ها خنك و در زمستان ها سرد می باشد.

 غار لادیز :

در فاصله 100 كیلومتری شهرستان زاهدان و در 10 كیلومتری شهر میرجاوه قرار دارد . این منطقه دارای آبشار و چشم اندازهای زیبا با پوشش گیاهی غالب گز می باشد.در حال حاضر با توجه به كیفیت خوب و بالای آب غار لادیز مورد استفاده شرب و كشاورزی اهالی ساكنین لادیز و میرجاوه می باشد.

رودخانه هیرمند:

زندگی در سیستان همیشه به آب این رودخانه بسته بوده است . رودخانه هیرمند پس از طی 1100 كیلومتر در مسیر بارها تغییر مصب داده و باعث شكل گیری شهر های متعدد شده است . در اوستا از آن به نام هتومنت یاد شده است بقایای سدهای ساخته شده بر روی آن و سدهای جدید از جاذبه های منطقه است.

دریاچه هامون :

این تالاب كه به عنوان هفتمین تالاب دنیا می باشد نقش بسیار زیادی در اكوسیستم منطقه دارد باعث اعتدال هوا گشته و تاثیر مستقیم در معیشت مردم دارد (شكار،ماهیگیری،دامداری و حصیر بافی) دارای چشم انداز طبیعی زیبا و حیات وحش مناسب است. بزرگترین پهنه آب شیرین ایران و خاور میانه در مواقع پرآبی است كه به سه قسمت هامون پوزك در شرق،هامون صابوری در شمال و هامون هیرمند در غرب دشت سیستان تقسیم می شود در اوستا از آن به نام كیانسه دریاچه مقدس یاد شده است.

كوه خواجه:

تنها عارضه دشت سیستان می باشد كه به وسیله مواد آتشفشانی سخت در 30 كیلومتری غرب زابل وسط دریاچه هامون شكل گرفته و دارای 609 متر ارتفاع می باشد.

تفتان :

تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال در جنوب شرق ایران در فاصله 50 كیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش با تصاعد بخارآب و گوگرد است در واقع این كوه نعمتی برای این منطقه محسوب می شود.كوه تفتان كه 3941 متر از سطح دریا ارتفاع دارد در وضعیت آب و هوایی منطقه تاثیر به سزایی گذارده است . اطراف این كوه پوشش گیاهی فراوانی از جمله گیاهان دارویی و خوراكی و ... را داراست. چشمه های اب معدنی گرم و سرد، دامنه های زیبا و دریاچه ای بر فراز كوه هر ساله تعداد زیادی از كوهنوردان و گردشگران داخلی و خارجی را از دور و نزدیك به خود جذب می كند. این جاذبه طبیعی دارای قله های متعددی است. قله آتشفشان آن معروف به چهل تن در منتهی الیه جنوب شرق كوه قرار دارد و دارای دو دهانه آتشفشان اصلی است . كوه تفتان در فرهنگ عامه مردم بومی منطقه جایگاه ویژه ای دارد.

گلفشان پیر گل:

این گلفشان در بلندای كوهی به ارتفاع تقریبی 900- 800 متر از كف رودخانه در شهرستان خاش واقع شده است كه از شش چاهك ، (سه تای آن با فاصله تقریبی صد متری از سه چاهك دیگر قرار گرفته است) تشكیل شده است. مردم سه چاهك آن را مخصوص آقایان و سه چاهك ان را برای خانم ها می دانند. البته مردم معتقدند فردی مقدس در این مكان و جایگاه بوده كه برای مردم قابل احترام است . مردم از دور و نزدیك برای زیارت آن می آمدند.

دریاچه دریا :

یكی دیگر از جاذبه های گردشگری و طبیعی شهرستان خاش كه در تفتان جنوبی (روستای تمندان) واقع شده است دریاچه سر دریا می باشد كه در فاصله 75 كیلومتری شهرستان واقع شده است .این منطقه دارای ارتفاعات زیبا و پوشش گیاهی با گونه های مختلف دارویی می باشد.از جمله گونه های معروف این منطقه زیتون وحشی بنه و بادام كوهی است.این دریاچه از منابع ابی تفتان محسوب می شود كه در انتهای مسیر دامنه های غربی محیطی مناسب برای قایق سواری و ماهیگیری می باشد. البته قابل ذكر است بر اثر خشكسالی های اخیر استان آب دریاچه كاهش یافته ولی با این حال هنوز یكی از مناطق زیبای گردشگری این خطه محسوب می شود.

سنگان :

دهستان سنگان در دامنه شرقی تفتان در 50 كیلومتری شهرستان خاش واقع شده است . با توجه به آثاری كه در این منطقه شناسایی شده قدمت این روستا به قبل از اسلام بر می گردد. این دهستان در منطقه كوهستانی و معتدل می باشد. اب روستا از رودخانه های دایمی كه از تفتان سرچشمه می گیرد تامین می شود و به دشت ماشكید ختم می شود . از جاذبه های گردشگری این روستا درخت كهنسال سرو سنگان ، آسیاب آبی ،آبشارهای چلور،غار ناروك می باشد كه هر ساله تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب كرده است.

اكو سیستم جنگل های دریایی (حرا)

با نزدیك شدن به سواحل دریای جنوب،آن چه نظر هر بیننده ای را به خود جلب می كند،نوعی فورمولاسیون گیاهی است كه به صورت نیمه شناور بین ساحل و دریا كشیده شده است. این درخت زارهای دریایی را در نوار باریكی از پناه گاههای ساحلی بین كمترین و بیشترین حد از آب دریا كه با تغییرات جزر و مدی در سواحل مناطق گرم و حاره ای در میان خورها ،لاگون ها و زوایای مناسب در مصب رودخانه ها می توان دید.این جنگل های غرق آبی با موقعیت ویژه خود به جنگل های جزرو مدی حاصل می شود یا جنگل های باتلاقی نیز موسوم هستند. نام عمومی دیگر آنها جنگل های منگرو است. در هنگام مد تنها تاج درختان بالاتر از سطح آب شور دریا دیده می شود و بقیه اندام های درختان در زیر آب از دیده پنهان است و فقط در زمان جزر دریا می توان قسمت های ریز تاج،ساقه و ریشه های تنفسی این درختان را مشاهده كرد. جنگل های حرای ایران در نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان آخرین حد پراكنش جنگل های مانگرو در جنوب غربی آسیا به شمار می روند. این جنگل ها از یك و یا گاهی دو گونه مانگرو تشكیل شده و فراوان ترین گونه حرا می باشد.

كوه های مینیاتوری :

این كوه ها یكی از پدیده های ژئو مورفولوژی منطقه در چابهار است كه در هیچ كجای ایران به چشم نمی خورد این كوه ها كه در امتداد ساحل از منطقه ساحل كچو تا نزدیكی خلیج گواتر به سمت مشرق كشیده شده چشم اندازی سحر انگیز و بدیع آفریده است.

سواحل دریای عمان:

در كناره های دریای عمان صخره های بزرگی در اثر پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ های رسوبی به وجودآمده كه چشم اندازی زیبا را خلق نموده است این بخش از سواحل را به خصوص به هنگام غروب می توان به عنوان یكی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران نام برد چرا كه دیواره های صخره ای و مناظر دلنشین كه در برخی جاها خزه ها و دیگر روییدنی های سبزفام دریایی آن را زینت بخشیده اند مانند آكواریمی طبیعی با انواع ماهی های رنگین ، بیننده را به شگفتی وا می دارد.

تالاب لیپار:

درفاصله 15كیلومتری شهرچابهاربعدازبندررمیندرمسیرجاده ساحلی گواترودرتنگه صخره ای مشرف به دره ای زیباقرارداردكه ازفرازآن می توان روستایی به همین نام رادرمیان سبزه زارهامشاهده نمود.درمیان دوكوه كه فاصله چندانی از هم ندارندآب بندی ایجادشده كه آب های سرگردان اطراف رادرخودجمع نموده وبه آبگیری به طول 4كیلومترتبدیل شده است .دراین آبگیرزیباانواع بوته هاودرختچه هاازانواع گزوحشی باچشم اندازی زیبامنطقه ای بكربااكوسیستم خاص رابه وجودآورده است. وجودپرندگانی چون چنگر،فلامینگو،كشیم،انواع حواصیل ،طاووس كن،باقرقره،تیهو،عقاب دشتی،جنبشی شورانگیزدرفضامی پراكند.

تپه نمكی:

پدیده ای كم نظیرآرمیده در نقطه میانی روستای گشت واقع در شهرستان سراوان است شامل تپه ای نمكین مملواز املاح معدنی است كه آرام آرام از دل آن جوشیده وبرسطح زمین روان می گردد. تپه حاصله نمك به جامانده از این آب است . در زمان زلزله از آن آب فوران می كرده ومردم محلی معتقدنددرصورتی كه پای دزدرادرآن فروبرنددر آن گیرمی كندبرای رهایی از آن بایدحیوانی راقربانی كند.

انجیرمعابد:

این درختان كه در گویش محلی به آن كرگ می گوینداز تیره درختان كائوچوئی می باشد.درختانی بزرك هستند كه در نوارساحلی چابهارمی رویندودرتمام اعضای آنهاشیره سفیدرنگی جریان دارد.تاج این درختان بزرگ وپهن بوده وازانشعابشان ریشه های نابجایی می روید .پوست این درختان صاف وخاكستری ودارای برگ های بیضی شكل ،ساده ودرشت هستند.دارای میوه های نارنجی رنگ به درشتی فندق می باشند.این میوه هاقابل خوردن هستند.معمولا درختان انجیرمعابدقدمتی بیش از صدسال دارندوغالبا"درنزدیكی زیارتگاه هاقراردارندویاخودقبلا" زیارتگاه بوده اند.این درختان را می توانید درروستاهای رمین ،تیس ، ماشی،لیپاروكوپان سرمشاهده نمایید.

 چشمه آبگرم بزمان:

در شهرستان ایرانشهر9چشمه آبگرم معدنی وجودداردكه معروفترین آن ها چشمه آبگرم بزمان است .این چشمه در بخش بزمان درفاصله 100كیلومتری شمال غربی ایرانشهرواقع شده است .چشمه آبگرم از شكاف سنگ های بیرون می آید،علت گرمی آب فعالیت های آتشفشان است كه دمای آب 5/35 درجه است .

رودخانه دامن:

رودخانه زیبای دامن كه از مجاورت روستایی به همین نام می گذردازدیگرمواهب طبیعی بكرمنطقه بلوچستان به شمارمی رودكه مناظری بدیع ودل انگیزاز تركیب نخلستان های صبوروسرافرازوشالیزارخرم وپرباررایكجاپدیدآورده است .

منطقه تفریحی چاهان:

محوطه تفریحی چاهان در فاصله چندكیلومتری از شهرنیكشهرواقع شده است .دراین منطقه پوشش گیاهی وباغات زیادی وجوددارد.كه تفرجگاه مناسبی برای مردم است .وجودچشمه های چندگانه دراین منطقه عامل ایجادچنین فضای سرسبزی است.

گلفشان ناپگ:

در20 كیلومتری روستای كهیرازتوابع شهرستان كنارك درزمینی مسطح سه تپه كوچك گل فشان به ارتفاع 50 متری وجوددارد.چشمه گل فشان كنارك مهمترین گل فشان قسمت مركزی ناحیه كرانه بلوچستان بوده وبه ناپگ موسوم است این اثرطی یكی از عوامل مهم مرفولوژیكی به وجودآمده وبیانگرفعالیت های تكتونیكی منطقه است.گل خروجی از این تپه به رنگ خاكستری فشرده وسردبوده وبخارهمراه ندارد.هنگام خروج گل از تركیدن حباب صدایی شنیده می شود.امروزه در نیاازگلآماده ای كه از گل فشان هابیرون می آیداستفاده های درمانی متنوعی می شودازآن در درمان بیماری هایی نظیردردهای مفاصل،فقرات،بیماری های عصبی،تنگی عروق وانقباضات عضلانی بهره می برند.

بندرماهیگیری پزم تیاب:

این بندرماهیگیریدارای قایق ولنج ماهیگیری بزرگ تاكوچك است ساحل این بندربه شكل پلاژوماسه ای می باشدكه از نظرگردشگری حائزاهمیت است .

چاه نیمه:

باتوجه به خشكسالی های متوالی ازگودال های طبیعی موجوددرشرق شهرستان زهك به عنوان چاله های بزرگ ذخیره آب جهت تامین آب موردنیازمردم استفاده می شده كه بعدهاباتغییراتی مبدل به چاه نیمه گردیدكه آب مازادرودخانه هیرمندبه وسیله كانال هایی به آن سرازیرمی شود.گنجایش آن تقریبا"700 میلیون مترمكعب است كه به صورت درباچه مصنوعی در آمده وعلاوه برآب شرب،قسمتی از آب كشاورزی رانیزتامین می كند.این مجتمع بامساحتی بیش از500 هكتاردرفهرست بزرگترین اردوگاه های فرهنگی كشورقرارگرفته است

تمساح پوزه كوتاه :( گاندو)

این جانورباقی مانده ای است ازرسته كروكودیل هاكه خزندگانی بوده انددردوران فروزئین كه 225 تا265 میلیون سال قبل می زیسته اند.آنهادرطول 65 میلیون سال گذشته تغییراتی اندكی یافته اند.درایران تنهاناحیه زیست این گونه،منطقه حفاظت شده باهوكلات درجنوب استان سیستان وبلوچستان می باشدمردم محلی به آن گاندومی گویند.

برگرفته از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان سیستان و بلوچستان

نوع مطلب : گردشگری، 
برچسب ها : جاذبه های گردشگری، سیستان و بلوچستان، دینی - مذهبی-طبیعی، گردشگری،
لینک های مرتبط :
جمشید جلیلوند
شنبه 24 اسفند 1392
جمعه 16 آذر 1397 12:49 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis 10mg prix pharmaci cialis venta a domicilio il cialis quanto costa online cialis online prescriptions cialis cialis generique 5 mg cialis purchasing weblink price cialis cialis coupons printable cialis y deporte
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:38 ب.ظ

Seriously loads of fantastic tips.
cialis australian price cialis diario compra enter site very cheap cialis cuanto cuesta cialis yaho viagra cialis levitra cialis kaufen wo cialis side effects dangers if a woman takes a mans cialis generic cialis with dapoxetine i recommend cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 07:38 ب.ظ

Nicely put, Thanks.
acheter cialis kamagra chinese cialis 50 mg prescription doctor cialis best generic drugs cialis cialis online nederland are there generic cialis we use it cialis online store cialis kaufen cialis tablets cialis 5 mg effetti collateral
دوشنبه 12 آذر 1397 08:14 ق.ظ

Thanks a lot. I enjoy this.
cialis manufacturer coupon buy cialis online nz cialis generico overnight cialis tadalafil enter site 20 mg cialis cost cialis 100mg suppliers we like it safe cheap cialis cialis pills boards where cheapest cialis low cost cialis 20mg
شنبه 10 آذر 1397 07:20 ق.ظ

Kudos! I enjoy this!
rx cialis para comprar i recommend cialis generico cialis per paypa cialis sans ordonnance cialis et insomni order cialis from india cialis lilly tadalafi only now cialis 20 mg buy cheap cialis in uk if a woman takes a mans cialis
جمعه 9 آذر 1397 08:12 ق.ظ

You made your stand pretty effectively..
price cialis best cialis daily new zealand i recommend cialis generico estudios de cialis genricos generic cialis tadalafil only best offers 100mg cialis cialis sicuro in linea callus comprar cialis navarr cialis authentique suisse
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:05 ب.ظ

You revealed that fantastically.
tadalafil generic enter site natural cialis tadalafil canadian cialis cialis vs viagra cialis rckenschmerzen price cialis per pill cialis 5 mg funziona price cialis best cialis 200 dollar savings card
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:42 ب.ظ

Helpful facts. Cheers.
click now cialis from canada generic cialis pro costo in farmacia cialis pastillas cialis y alcoho cialis generika in deutschland kaufen buy cialis uk no prescription precios cialis peru no prescription cialis cheap cialis tablets for sale achat cialis en suisse
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:55 ق.ظ

Truly all kinds of excellent knowledge.
cialis super kamagra comprar cialis 10 espa241a rezeptfrei cialis apotheke click now buy cialis brand cialis sicuro in linea acheter cialis kamagra prices on cialis 10 mg cialis for daily use low cost cialis 20mg generic cialis review uk
چهارشنبه 11 مهر 1397 11:31 ق.ظ

Terrific info, Thanks.
the best site cialis tablets calis ou trouver cialis sur le net online cialis acheter cialis kamagra we like it safe cheap cialis generic cialis at walmart cialis online napol where do you buy cialis cialis professional from usa
دوشنبه 9 مهر 1397 09:20 ق.ظ

Thanks! I appreciate it.
cialis 20 mg cialis super kamagra cialis 10 doctissimo american pharmacy cialis only best offers cialis use cialis generico en mexico generic cialis pro cialis dose 30mg generic cialis levitra cialis prezzo di mercato
یکشنبه 1 مهر 1397 09:26 ق.ظ

Wow plenty of superb data!
canadian pharmacies online prescriptions legitimate canadian mail order pharmacies canada medications buy canadianpharmacyusa24h is it legal the best canadian online pharmacies drugs for sale online canadian prescriptions online serc 24 mg buy viagrow canadian pharmaceuticals online canadian pharmacies that ship to us
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:02 ب.ظ

You've made your position pretty clearly!!
american pharmacy cialis cialis prezzo al pubblico price cialis wal mart pharmacy cialis side effects dangers cialis baratos compran uk cialis patentablauf in deutschland cialis price thailand cialis price thailand cialis 20 mg cut in half cialis generika
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:44 ب.ظ

This is nicely put. .
cialis generico en mexico tadalafil 20 mg achat cialis en suisse cialis alternative generic cialis tadalafil cialis daily venta de cialis canada cialis 100mg suppliers cialis 5 effetti collaterali cialis 10mg prix pharmaci
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:26 ق.ظ

This is nicely expressed! .
pharmacy order online can you buy viagra at walgreens sildenafil prescription tadalafil buy viagra china buy viagra pharmacy buy viagra online discount lowest price viagra order viagra ordering viagra
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:16 ب.ظ

Incredible a good deal of great data.
cialis generika compare prices cialis uk cialis usa cost cialis 5 mg scheda tecnica cialis bula cialis pills boards comprar cialis navarr cialis generika in deutschland kaufen ou trouver cialis sur le net cialis generic
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:32 ب.ظ

You suggested that fantastically.
best site to buy viagra where to order viagra online buy generic viagra with paypal can i buy viagra without a prescription best place to buy generic viagra online buy viagra cheap buy generic viagra online canada buy viagra next day delivery uk buy viagra online uk cheap buy genuine viagra online
یکشنبه 5 فروردین 1397 05:27 ق.ظ

Excellent data. Thanks a lot!
generic cialis review uk try it no rx cialis canadian cialis low cost cialis 20mg free generic cialis generic cialis cialis uk next day cialis 20 mg cialis prezzo al pubblico female cialis no prescription
جمعه 3 فروردین 1397 12:11 ق.ظ

Thanks a lot, Awesome stuff!
brand cialis nl click here cialis daily uk cialis tablets cilas cialis in sconto rezeptfrei cialis apotheke wow cialis 20 order cialis from india venta cialis en espaa cialis generico en mexico
پنجشنبه 10 اسفند 1396 05:08 ب.ظ
من شگفت زده هستم، باید بگویم. من به ندرت در وبلاگ قرار می گیرم
این به همان اندازه آموزشی و سرگرم کننده است و اجازه دهید به شما بگویم،
شما روی ناخن ضربه زده اید مشکل این است که مردان کافی نیستند
زنان در مورد هوشمندانه صحبت می کنند. من خیلی خوشحالم
در طول شکار من برای چیزی که در مورد آن بودم، در این مورد تردید داشتم
این.
شنبه 5 اسفند 1396 07:22 ق.ظ
سلام من می دانم این موضوع خالی است اما من از اینکه می دانستم تعجب می کنم
هر ویدجت من می توانم به وبلاگ من اضافه کنم که به طور خودکار توییت جدید من توییت می کند
به روز رسانی من برای برخی از آنها به دنبال یک پلاگین مانند این بودم
زمان و امیدوار بود شاید شما تجربه ای داشته باشید
با چیزی شبیه به این. لطفا به من اطلاع دهید اگر به هر چیزی برسید.

من واقعا از وبلاگ شما خوشم می آید و منتظر شما هستم
به روز رسانی
سه شنبه 7 شهریور 1396 02:31 ب.ظ
Hey very nice blog!
شنبه 4 شهریور 1396 03:34 ب.ظ
Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the most important
changes. Thanks a lot for sharing!
جمعه 3 شهریور 1396 11:32 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like this web site.
He used to be entirely right. This publish truly made my day.
You can not imagine just how a lot time I had spent for this information! Thank you!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 11:30 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having problems
locating it but, I'd like to shoot you an email.
I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 05:53 ب.ظ
You should be a part of a contest for one of the best sites
on the web. I am going to recommend this blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان محفوظ است
 • ابزار جدول لیگ فوتبال
 • 
 • انجمن