تبلیغات
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان - جلسه هم اندیشی مسئولان کمیته گردشگری ورزشی استان با مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان برگزار شد.
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان
گردشگری ورزشی، نقش بسزایی در تامین اقتصاد و ایجاد شغل دارد.
پنجمین دوره راهنمای گردشگری ورزشی زاهدان راهنمای گردشگری ورزشی من من من من

مسئولان کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان پیرامون محورهای توسعه و ترویج صنعت گردشگری ورزشی در استان و فراهم سازی زمینه های لازم جهت توسعه و بهره برداری از پتانسیل های گردشگری ورزشی در محل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.
برای خواندن کل گزارش به ادامه مطلب بروید

مسئولان کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان پیرامون محورهای توسعه و ترویج صنعت گردشگری ورزشی در استان و فراهم سازی زمینه های لازم جهت توسعه و بهره برداری از پتانسیل های گردشگری ورزشی در محل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این جلسه، «ملک سنجرانی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان نیز با بیان اهمیت ورزش و گردشگری ورزشی، اظهار داشت: ورزش دارای پیامهای فرهنگی - هنری، اخلاقی، سرگرمی و توسعه روحیه تعاون و همکاری در میان اقشار مختلف جامعه است و جایگاه والایی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و برگزاری تورهای گردشگری ورزشی با مضامین و اهداف اخلاقی و اجتماعی نقش بسزایی در ارتقای سلامت جامعه و کاهش ناهنجاری های اجتماعی دارد بطوریکه رفتارهای مطلوب در جامعه نهادینه می شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تعلیم، تهذیب و ورزش را به جوانان توصیه کرده اند افزود: پرداختن به فعالیتهای ورزشی روح حماسه و ایثار را در جوانان افزایش می دهد و از افسردگی جامعه جلوگیری می کند.

وی تصریح کرد: ورزش بهترین ابزار برای جامعه و جوانان سالم و با اخلاق است که باید برای آن فرهنگسازی شود و برگزار تورهای گردشگری ورزشی می تواند ضمن پر کردن اوقات فراغت جوانان، از بروز خیلی از ناهنجاری های اجتماعی بکاهد.

سنجرانی افزود: استان سیستان و بلوچستان از لحاظ جغرافیایی و برخورداری از منابع طبیعی از موقعیت خوبی بهره مند بوده و از قدمت بسیار طولانی برخوردار است و آثار تاریخی بسیاری را از گذشته در خود دارد.

سنجرانی با تاکید بر اینکه استان سیستان و بلوچستان توانمندی لازم برای توسعه گردشگری ورزشی را دارد، خاطر نشان کرد: ظرفیت های گردشگری استان در زمینه های طبیعی، تاریخی، مذهبی و میراث فرهنگی می تواند از شاخص های اصلی توسعه گردشگری ورزشی باشد.

وی ادامه داد: برگزاری تورهای گردشگری ورزشی می تواند زمینه توسعه اقتصادی و رشد و ارتقای زیرساخت ها را در مناطق مختلف فراهم می آورد بطوریکه فواید کوتاه مدت و مستقیم حضور گردشگران ورزشی در استان ثروت و ایجاد فرصت های شغلی و فواید بلند مدت و غیرمستقیم آن، رشد و توسعه زیرساخت های صنعتی و اقتصادی استان است که این امر از طریق حضور متمادی و مستمر گردشگران در مناطق مختلف استان حاصل می شود.

سنجرانی به ورزش‌های بومی محلی و پهلوانی متعددی كه در اقصی نقاط استان وجود دارد اشاره كرد و گفت: باید در راستای جهانی و بین‌المللی كردن این ورزش‌ها تلاش شود و این روند گامی ارزشی در راستای معرفی بیش از پیش جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ورزشی استان است.

وی تلفیق و توجه به دو مقوله ورزش و گردشگری را مهم دانست و تصریح کرد: در استان شناخت كافی از صنعت جذاب گردشگری ورزشی وجود ندارد و متخصصان و کارشناسان ذیربط باید توجه ویژه‌ای برای ورود و نهادینه‌سازی این مهم مدنظر داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ضمن موافقت برگزاری تور گردشگری ورزشی یک روزه بازدید از موزه جنوب شرق کشور به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر، اظهار داشت: این اداره آمادگی کامل برای همکاری با کمیته گردشگری ورزشی استان در حد اختیارات و توان در برگزاری تورهای گردشگری ورزشی و دوره های آموزشی را دارد.

«رضا جلیلوند»، مسئول کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان به بیان اهداف و عملکرد این کمیته پرداخت.

وی افزود: گردشگری ورزشی در استان پهناور سیستان و بلوچستان می تواند سبب رونق فعالیت های اقتصادی و آشنایی عموم با آداب و سنن قومیت ها در نواحی مختلف استان شود که در پی آن ضمن کاهش آسیب های اجتماعی، شاهد رشد و ارتقای زیرساخت ها و اقتصاد مناطق گوناگون استان نیز خواهیم بود.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط اقلیمی و اکوتوریسمی خاص خود، از پتانسیل و توانایی بالای جذب گردشگر ورزشی برخوردار است که می بایست در این زمینه برنامه ریزی های مدون و بین دستگاهی انجام گیرد.

مسئول کمیته گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان به آمادگی کامل این کمیته برای برگزاری انواع تورهای ورزشی در استان و کشور اشاره کرد و گفت: این کمیته از زمان شکل گیری و فعالیت، موفق به برگزرای چندین تور گردشگری ورزشی در استان شده است اما بنا یک سری از محدودیت و عدم آگاهی عموم نسبت به صنعت گردشگری ورزشی موفق به برگزاری تورهای خارج از استان نشده است.

جلیلوند با اشاره به مناطق مستعد و بکر استان در جذب و پذیرش گردشگران ورزشی افزود: کشورهای توسعه یافته و بعضاً کشورهای حوزه خلیج فارس با داشتن حداقل مناطق توریسمی و اکوتوریسمی و بعضاً در مقیاس های کوچکتر با استفاده از نیروهای متخصص، سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار و تبلیغات کلان در رسانه ها و ... موفق شده اند گردشگران ورزشی زیادی را به سمت خود جذب نمایند و این در حالی است که جاذبه های توریسمی و اکوتوریسمی استان بنا به یک سری از دلایل و مسائل حاشیه ای و نبود امکانات و زیرساخت ها، هنوز پذیرای گردشگران و بخصوص گردشگران ورزشی از خارج استان و کشور در حد مطلوب نبوده است.

وی از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خواست تا بر اساس مفاد تفاهم نامه ای که توسط انجمن گردشگری ورزشی فدراسیون ورزش‌های همگانی جمهوری اسلامی ایران با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به امضا رسیده است، این کمیته را در برگزاری تورهای ورزشی یاری کند.

جلیلوند تصریح کرد: در آینده ای نزدیک، نیز دوره مربیگری سطح سه گردشگری ورزشی در زاهدان برگزار میشود که مربیان این دوره آموزشی نیز به عنوان راهنمای گردشگری ورزشی در سراسر استان در دسترس اداره های ورزش و جوانان و همچنین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مناطق مختلف استان خواهند بود.

وی افزود: دارندگان گواهینامه گردشگری ورزشی می توانند اقدام به راه اندازی دفاتر خدماتی گردشگری و برنامه ریزی برای برگزاری فعالیت های ورزشی مناسب در تورهای گردشگری انجام دهند.

جلیلوند خاطرنشان کرد: اگر مسئولان استان توسعه‌ی صنعت گردشگری ورزشی و نقش آن در رونق اقتصادی منطقه را بطور جدی بررسی کنند یقیناً شاهد توسعه‌ی همه جانبه استان نیز هستیم.

«جمشید جلیلوند»، کارشناس ارشد مدیریت تربیت بدنی و علوم ورزشی و دبیر کمیته گردشگری ورزشی هیئت ورزش‌های همگانی اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت گردشگری و به ویژه گردشگری ورزشی در ایران، اظهار داشت: گردشگری ورزشی به عنوان یکی از بزرگترین و پویاترین صنایع جهان شناخته می‌شود که تحت عنوان صنعت سبز و بدون دود به جهانیان معرفی شده است.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان از پتانسیل های و ظرفیت های بالقوه ای نظیر کوه نوردی، ساحل پیمایی، ورزش های آبی، بیابان گردی، شتر سواری، تپه نوردی، اتومبیل رانی و موتورسوای و همچنین ورزشهای بومی محلی برخوردار است که  باید برای توسعه این رشته ها و جذب گردشگر ورزشی تلاش مضاعف کرد.

وی افزود: کمیته گردشگری ورزشی استان، با برگزاری تورهای مختلف، ضمن معرفی اماکن تاریخی و باستانی و همچنین جاذبه های اکوتوریسمی استان به عموم می تواند نقش بسزایی در جذب توریسم و به تبع می تواند پتانسیل های ورزشی استان را نیز به سایر مردم ایران و جهان معرفی نماید.

وی افزود: مطالعه، برنامه ریزی و تحقیقات علمی و فنی در خصوص شناخت ظرفیت های گردشگری ورزشی استان و تشکیل بانک اطلاعاتی و همچنین آموزش و تامین و نیروی انسانی متخصص در این خصوص از شاخصه های اصلی کمک به بهبود توسعه و ترویج گردشگری ورزشی در استان می باشند.

دبیر کمیته گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای محقق شدن این امر در استان نیاز به تشکیل کارگروهی تخصصی برای برنامه ریزی و پیگیری مجدانه در خصوص برنامه ها و فعالیت های گردشگری ورزشی در استان با حمایت همه جانبه تمام ارگان های اجرایی استان دارد.

وی همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در جهت ایجاد زمینه مناسب و جلب مشارکت عمومی و همچنین برگزاری نمایشگاه های گردشگری با مضامین گردشگری ورزشی و ورزش را از مهمترین برنامه های معرفی این صنعت به عموم دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک نیز نمایشگاه هایی با همین مضامین در استان برپا خواهد شد.

جلیلوند جذب حامیان مالی و تشویق سرمایه گذاران و همچنین درگیرکردن بخش خصوصی به سرمایه گذاری در زمینه توسعه صنعت گردشگری ورزشی به منظور معرفی آداب و رسوم و پتانسیل های گردشگری ورزشی به عموم و بهره گیری از گردشگری ورزشی به منظور حفظ میراث، تاریخ، فرهنگ، شیوه زندگی مردم و سایر جاذبه های گردشگری ورزشی استان را از دیگر ضروریات توسعه این صنعت در استان دانست.

 منبع: http://www.baztabsport.ir/

نوع مطلب :
برچسب ها : گردشگری ورزشی، گردشگری، کمیته گردشگری،
لینک های مرتبط :
رضا جلیلوند
شنبه 12 بهمن 1392
شنبه 18 شهریور 1396 02:10 ب.ظ
We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable info to
work on. You've done a formidable job and our entire neighborhood
will be grateful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان محفوظ است
 • ابزار جدول لیگ فوتبال
 • 
 • انجمن