تبلیغات
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان - گفت‌ وگویی خواندنی با جواد نظام دوست رئیس انجمن غارنوردی ایران
گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان
گردشگری ورزشی، نقش بسزایی در تامین اقتصاد و ایجاد شغل دارد.
پنجمین دوره راهنمای گردشگری ورزشی زاهدان راهنمای گردشگری ورزشی من من من من

گفت‌ وگویی خواندنی با جواد نظام دوست رئیس انجمن غارنوردی ایران

20 هزار فرسنگ زیر زمین

غارنوردان، شهروندان دنیای زیر زمین‌اند و معتقدند، در غارها چیزی به جای نگذارید جز ردپا؛ از غارها چیزی خارج نکنید، جزعکس و درغارها چیزی را نکشید جز زمان!

غارها از مکان‌های گردشگری بسیار دیدنی دنیا در مکان‌هایی نادیدنی در گوشه و کنار دنیا به حساب می‌آیند. غارنوردان نیز در دل این تاریکی حسی همراه با خوف و کنجکاوی را تجربه می‌کنند و در اعماق زمین شگفتی‌هایی را می‌بینند و بر آن دست می‌سایند که تا قبل از آن کاملا ناشناخته بوده و به رمزگشایی آن می‌پردازند.

جواد نظام دوست رئیس انجمن غارنوردی ایران می‌گوید:«اگر بخواهم پز بدهم مسئولیت یک انجمن کاملاً خصوصی را که هیچ بودجه ای ندارد قبول کردم و از هزینه شخصی آن را سرپا نگه داشته ام. ظرف سه سال با همکاری اعضای انجمن در سراسر کشور توانستیم غارنوردی و غار شناسی را در داخل و خارج کشور معرفی کنیم و با ارائه 5مقاله در کنگره جهانی غارشناسی در جمهوری چک با احراز 39 رأی مثبت به عضویت اتحادیه غار شناسی در آمدیم و با خنده ادامه می‌دهد:«در روزهایی که خرس‌ها حاضر نیستند با رادیاتور به غار بروند، ما به غار می‌رویم!» گفت‌و‌گوی ما را با این غارنورد حرفه‌ای می‌خوانید.

غارنوردی در حوزه طبیعت گردی از چه جایگاهی برخوردار است؟

غارنوردی ورزش و ماجراجویی گروهی است ،حداقل همزمان با کوهنوردی نگاه ورزشکاران این رشته به غار معطوف بوده. و با توجه به اینکه غارها در دامنه کوه‌ها واقع هستند کوهنوردان با تحت تاثیر قرار گرفتن از داستان‌هایی که روستائیان درباره غارها می‌گفتند که مثلا این غار ته ندارد یا چاه دیو است با رفتن به غارها به این داستان‌ها و افسانه‌های غلو شده که سینه به سینه انتقال پیدا کرده پایان دادند. این گونه پیمودن غارها در حد امکانات دهه 40 بود. پیمایش مسیر ساده و افقی غار با تجهیزاتی چون چراغ زنبوری. از همان زمان کسانی بودند که به غار نوردی علاقه بیشتری داشتند مثل استاد چنگیز شیخلی که به پدر غارنوردی ایران شهرت دارد و استاد احمد معرفت اولین نویسنده کوه‌ها و غارهای ایران ،مصطفی صلاحی نویسنده کتاب غارهای ایران، بعد از آن پیشکسوتان نگاه جدی‌تر به غار داشته و از غارها نقشه و کروکی تهیه کردند.

نگاه جدی، تخصصی و علمی‌به غار عمر چندانی ندارد و با توجه به تشکیل کارگروه غارشناسی در کشور وهمت مرحوم دکتر غریب در دهه 70 با نگاه علمی‌و عملی به غار تشکیلاتی در کشور راه‌اندازی کردند که مدیریت آن به سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شد

غارها چه جذابیتی دارند که گردشگران را به سوی خود می‌کشانند و آیا زیرساخت‌هایی برای رفاه حال آنها فراهم است؟

از دیدگاه گردشگری غارها پتانسیل جدیدی به شمار می‌روند. خوشبختانه با شروع کار انجمن غار و غارشناسی ایرانیان که مجوزهای آن از دو سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی گرفته شد درباره ظرفیت‌های غارها اطلاع رسانی صورت گرفت و با توجه به تغییرات خوبی که در سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته آینده خوبی در انتظار گردشگری غارها است. درباره زیر ساخت، غارها به دو بخش گردشگری عمومی‌و تخصصی تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه 11غار در کشور در بخش خصوصی و دولتی وجود دارد زیرساخت‌های اولیه برای گردشگری فراهم شده هرچند که زیرساخت‌ها بدون کارشناسی دقیق در بعضی غارها بیشتر منجر به تخریب و از بین رفتن غارها شده است. در غار علیصدر تالار عروسی ساختند و غار کتله خور، فضایی برای کنفرانس و سینمای سه بعدی ایجاد کردند. این غارها به راه خوبی نمی‌روند چون غار از حالت طبیعی خارج شده است. ولی غارهایی برای گردشگران تخصصی وجود دارد از جمله غار عمیق پرو در کرمانشاه که داشتن 22چاه عمودی و گذرگاه‌های بسیار تنگ و سخت می‌تواند پتانسیل خوبی برای ماجراجویان غار نوردی در دنیا به شمار رود. حوضچه ای در انتهای غار پرو است که 752متر عمق دارد که عمق آن دوبرابر برج میلاد است این غار 26 چاه دارد که بزرگترین آن 42متر است. در انتهای چاه 26 حوضچه آبی وجود دارد که مطالعه ای درباره آن وجود ندارد. بعد از این حوضچه غار به جایی راه ندارد که خودش علامت سؤال بزرگی است.

بزرگترین غار نمکی جهان در قشم واقع شده که کشورهای خارجی بیشتر از ایرانی‌ها توانسته اند درباره این غار اطلاعات جمع کنند و می‌تواند کارشناسان زیاد زمین شناسی و متخصصان گنبدهای نمکی دنیا و غارنوردان حرفه ای را به خود جلب کند.

تورهای غارنوردی به چه شکل انجام می‌شود؟

در بیشتر غارهایی که می‌رویم تا انتها رفته و نقشه برداری کرده ،درباره برگزاری تورها شرکت‌های خصوصی در کنار طبیعت گردی تورهای غارنوردی برگزار می‌کنند و علاقه مندان زیادی برای گردشگری غارها وجود دارد ولی متاسفانه مربی و کارشناسان غارنوردی در کنار تیم‌ها نیستند که بتوانند آنها را در حفاظت از غارها و نحوه بازدید از غارها آموزش دهند این تورها باعث خسارت زدن به غارها شده و با شکستن استالاگمیت و جاگذاری زباله منجر به صدمه زدن به محیط زیست غارها شده و با سروصدا پرندگان غارها مثل خفاش‌ها را فراری می‌دهند. غارنوردان با اطلاعات زمین شناسی و باستان شناسی که در غارها به آن دست پیدا می‌کنند چقدر می‌توانند به مراکز علمی‌کمک کنند؟

غارنوردان حلقه پیوند علمی

‌باستان شناسی ،زیست شناسی و رشته‌های مختلف زمین شناسی به حساب می‌آیند و در شناخت مباحث زمین شناسی مثل شناخت سفره‌های آب زیر زمینی بسیار موثر هستند. اخیراً عده ای از آکسفورد به ایران آمدند که روی هواشناسی سال‌ها قبل از روی غارها به تحقیق پرداختند و با اسکن کردن استالاگتیت و استالاگمیت و نمونه برداری از آنها هوای یک میلیون سال قبل و دوره‌های هواشناسی را تشخیص داده که نتایج تحقیقاتشان کمک زیادی به آینده کره زمین می‌کند.

انجمن غارنوردی بیشتر برحفاظت از غارها متمرکز است و باکمک اعضا در سراسر کشور مردم را برای پاکسازی غارها دعوت می‌کنند. امسال در روز غار 54 غار در کشور با کمک مردم پاکسازی و حدود سه تن زباله از غارها خارج شدند.

ویژگی‌های جغرافیایی غارهای ایران چقدر در جذب گردشگرخارجی موثر است؟

تنوع غار در ایران بسیار خوب است ولی غارهایی که در کشور است ویژگی خاصی ندارند. هنوز هیچ مرجعی از آمار غارهای کشور اطلاع دقیق ندارد. به طور اسمی‌2هزارو 400 غار در کشوراعلام شده ولی انجمن غار و غارشناسی معتقد است آمار دقیق غارها با نقشه برداری و تشکیل پرونده زمین شناسی،
باستان شناسی و زیست شناسی ممکن است و آن زمان است که می‌توان به گردشگر خارجی گفت برای مطالعات به فلان غار برود.در ایران ماهی کوری وجود دارد که در دنیا به نام ایرانا شهرت دارد که توسط زیست شناس خارجی در یکی از غارها کشف شده این ماهی را به نام خود و آدرس ایران به ثبت رسانده است تا ظرفیتی باشد برای زیست شناسان جهان.با اینکه بزرگترین غار نمکی جهان در ایران است ،دومین غار نمکی جهان در 5500 متر در فلسطین ثبت جهانی شده ولی غار نمکی قشم هنوز به ثبت جهانی نرسیده است.12کیلومتر از غار کتله خور زنجان توسط غارنورد خوب دنیا لومن آلمانی و غارنورد سوئیسی رنه شرر نقشه برداری شده ،10کیلومتر توسط غارنوردان ایرانی نقشه برداری شده جمعا 22کیلومتر از این غار در 5 طبقه نقشه برداری شده که این غار می‌تواند در جذب توریست حرفه ای مؤثر باشد و بدون اینکه به غار صدمه ای بزند از آن بازدید کند و در حال حاضر هزار متر از این غار برای بازدید عموم آماده شده است.

چرا موافــــق فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری در غارها نیستید؟

اگر منظور تان از زیرساخت‌ها کافه سنتی و رستوران حاشیه غارهاست نه موافق نیستیم. در 3سال گذشته استانداری‌های استان‌های مختلف برای توریستی کردن غارهایشان با هم رقابت کردند تا غارهایشان در حد غار علیصدر و کتله خور شود، چنین ظرفیت‌هایی در همه استان‌ها نیست و نیازی نیست مثل غار علیصدر 10غار داشته باشیم. کارهایی که در غارها برای گردشگران صورت می‌گیرد زیرساخت نیست زیر تخریب است. الان از 11غاری که میلیاردی برای آن هزینه شده یک تا دو غار برگشت سرمایه داشته و غاری مثل رود افشان در نزدیکی تهران سیم‌های کابلش به سرقت رفته است. غارهای کشورما قابلیت جذب توریست تخصصی را دارد بدون اینکه نیاز به ساخت هتل و فراهم کردن زیر ساخت باشد. توریست‌ها در کنار غار چادر می‌زنند بدون اینکه نیاز به نورافکن و سیم کشی برق داشته باشند و فقط با ابزار غارنوردی با کمترین آسیب از عمیق‌ترین، طولانی‌ترین و پرآب ترین غارهای ایران بازدید می‌کنند.

میراث تاریخی که در غارهای کشور وجود دارد چه وضعیتی دارند؟

خوشبختانه برای ثبت جهانی آثار، معرفی یک اثر طبیعی در کنار اثر تاریخی ضرورت پیدا کرده و با توجه به تمدن کهن ایران، آثار با ارزش زیادی در غارهایی مثل کرفتو به چشم می‌خورد که متاسفانه به علت بی‌توجهی، سنگ نگارهای تاریخی غار تخریب شدند. تلاش انجمن این است که در کنار پاکسازی محیط غارها یادگاری‌هایی که توسط بازدیدکنندگان نوشته می‌شود با کمترین آسیب از چهره غارها پاک شود و از بعضی دانشگاه‌ها در خواست مقاله کردیم تا با کمک آنها این نوشته‌های رنگی را از غارها پاک کنیم.غار باستانی کلماکره و غار سنگ شکنان در فارس از جمله غارهای دست کنی هستند که در گذشته جنبه سکونت داشتند. غار شاپور که مجسمه هفت متری شاپور در آن است در زمان غارنوردی اگر به نشانه‌ای از آثار سکونت ببینیم بلافاصله با میراث فرهنگی هماهنگی کرده تا برای حفاظت از آن اقدام کنند.اخیراً دژنظامی‌طاق فرامرز در فیروزکوه که متاسفانه قبل از ما گروهی گنج یاب به آنجا رفته بودند به میراث فرهنگی اعلام کرده و کار نقشه برداری آن را تمام کردیم. این غار در 40 متری زمین است. کاربرد نظامی‌داشته واز نظر تحقیقات باستان شناسی بسیار مهم بوده و برای رفتن به غار ابزار فنی نیاز است.در رابطه با منابع طبیعی، غار نیک در حد فاصل استان گلستان و سمنان را کشف کردیم. در آن غار اسکلت کاملی از حیوان گوشت خوار را دیدیم شبیه به ببر مازندران که 100 سال پیش منقرض شده است به محیط زیست اطلاع دادیم که تأیید نشد. کشف استخوان‌های جانوران منقرض شده برای تحقیقات زیست شناسی اهمیت دارد.

برای غارنوردی تجهیزات تخصصی لازم است و آیا جزو تفریحات گران قیمت به حساب می‌آید؟

غار نوردی به چهار قسمت تقسیم می‌شود. غار نوردی گروه یک ،دو ،سه و چهار که به ترتیب سخت می‌شوند که همه غار نوردان نیاز به تجهیزات ندارند. در غارنوردی عمومی‌ حتی بچه‌ها می‌توانند حضور داشته باشند و با یک کلاه چراغدار می‌توان از غار بازدید کرد. درگروه دو بچه‌ها حذف می‌شوند چون غارنوردی با سنگ نوردی همراه می‌شود .در گروه چهار غارهای فنی که چاه دارند به آنها چاه غار گفته می‌شود که تجهیزات فنی لازم است به دلیل وارداتی بودن تجهیزات گران بوده و حداقل دو و نیم میلیاردتومان برای غارنوردی انفرادی لازم است. برای غارهای افقی نیاز به ابزار خاص نیست و با داشتن کلاه ایمنی و چراغ پیشانی غارنوردی امکان‌پذیر است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رضا جلیلوند
یکشنبه 17 آذر 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای گردشگری ورزشی سیستان و بلوچستان محفوظ است
 • ابزار جدول لیگ فوتبال
 • 
 • انجمن